Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Quad-core (4 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- With 8.25 MB integrated Level 3 cache, frequently used data can be instantly accessed
- Processor Upgrade with 2.60 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 8.25 MB |
| L2 Cache | 4 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.