Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations.
- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Octa-core (8 Core) 2 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Its 8 MB L2 and 11 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 2 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 11 MB |
| L2 Cache | 8 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 70 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 167°F (75°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.