Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon Octa-core (8 Core) 1.80 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 8 MB L2 + 11 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor Upgrade with 1.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 11 MB |
| L2 Cache | 8 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.