- The processor upgrade features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon Silver product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 3rd Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 18 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 18 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 120 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 179.6°F (82°C) |
Lenovo Intel Xeon Silver (3rd Gen) 4310 Dodeca-core (12 Core) 2.10 GHz Processor Upgrade
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

