- The Socket P LGA-3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Silver product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 22 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket P LGA-3647 |
| L3 Cache | 22 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 100 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.