- Processor Upgrade is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Platinum product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 2nd Gen processor upgrade generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 35.75 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 2.90 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket P LGA-3647 |
| L3 Cache | 35.75 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 205 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.