With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Icosa-core (20 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 27.50 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 27.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.