Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.10 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Docosa-core (22 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 22 MB L2 + 30.25 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Docosa-core (22 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 30.25 MB |
| L2 Cache | 22 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 140 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 197.6°F (92°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.