Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.70 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octadeca-core (18 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 24.75 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 2.70 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 24.75 MB |
| L2 Cache | 18 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 165 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 192.2°F (89°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.