Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon Hexadeca-core (16 Core) 2.60 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 16 MB L2 and 22 MB L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor Upgrade with 2.60 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 22 MB |
| L2 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 185°F (85°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.