Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- Processor Upgrade is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Xeon Octadeca-core (18 Core) 2.30 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octadeca-core (18 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 24.75 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.30 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 24.75 MB |
| L2 Cache | 18 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 140 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 195.8°F (91°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.