Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- Processor Upgrade provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- Intel Xeon Hexadeca-core (16 Core) 2.10 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 22 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 22 MB |
| L2 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.