Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Hexa-core (6 Core) 3.40 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 6 MB L2 and 19.25 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 3.40 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 19.25 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 115 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.