Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Quad-core (4 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4 MB L2 + 16.50 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor Upgrade with 3.60 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 16.50 MB |
| L2 Cache | 4 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 159.8°F (71°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.