Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Deca-core (10 Core) 2.40 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 10 MB L2 + 13.75 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor Upgrade with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 13.75 MB |
| L2 Cache | 10 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.