- Processor Upgrade consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon Gold product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Quad-core (4 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 2nd Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- Its 16.50 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 3.80 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket P LGA-3647 |
| L3 Cache | 16.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 161.6°F (72°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.