The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center.
- Processor Upgrade consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Intel Xeon Docosa-core (22 Core) 2.20 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Docosa-core (22 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 5.50 MB L2 + 55 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 2.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Docosa-core (22 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| L3 Cache | 55 MB |
| L2 Cache | 5.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| QuickPath Interconnect | 9.60 GT/s |
| Thermal Design Power | 145 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |