The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center.
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetradeca-core (14 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 3.50 MB L2 + 35 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 2.60 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| L3 Cache | 35 MB |
| L2 Cache | 3.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| QuickPath Interconnect | 9.60 GT/s |
| Thermal Design Power | 135 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 192.2°F (89°C) |