The Intel® Xeon® processor E5 v4 family brings an evolutionary leap in performance and capabilities to your next-gen data center running on software defined infrastructure, supporting an agile cloud architecture and a highly-efficient traditional workload management.
Optimal Workload Performance Meets Intelligent Orchestration
The powerful new Intel® Xeon® processor E5-2600 v4 product family offers versatility across diverse workloads. These processors are designed for architecting next-generation data centers running on, software defined infrastructure supercharged for efficiency, performance, and agile services delivery across cloud-native and traditional applications. They support workloads for cloud, high-performance computing, networking, and storage.
- The Socket R3 LGA-2011 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.20 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor Upgrade with 2.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| Processor Socket | Socket R3 LGA-2011 |
| L3 Cache | 25 MB |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |