The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center.
- The processor upgrade features Socket LGA 2011-v3 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 2 MB L2 and 20 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| L3 Cache | 20 MB |
| L2 Cache | 2 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |