The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center.
- The Socket LGA 2011-v3 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon Hexa-core (6 Core) 1.70 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 15 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 1.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 1.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| L3 Cache | 15 MB |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| QuickPath Interconnect | 6.40 GT/s |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 163.4°F (73°C) |