The Heart of a Modern Data Center
Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family
IT organizations around the world are driving higher value into their businesses by virtualizing their data centers and adding automation, so they can drive down costs and deliver new data-driven services more quickly and efficiently. Intel® Xeon® processor-based servers provide the foundation for this innovation. They account for the majority of all servers in today's virtualized data centers and clouds, and also power many of today's highest-performing workstations.
- Processor Upgrade is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Xeon Hexa-core (6 Core) 2.10 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- With 22 nm smaller form factor design, experience stable performance with low power consumption
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor Upgrade with 22 nm processor technology for better reliance and usability
- Its 1.50 MB L2 and 15 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Thermal Monitoring Technology |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 2.60 GHz |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| L3 Cache | 15 MB |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| L1 Cache | 384 KB |
| Process Technology | 22 nm |
| QuickPath Interconnect | 7.20 GT/s |
| Thermal Design Power | 80 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 159.8°F (71°C) |