The Heart of a Modern Data Center
Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family
IT organizations around the world are driving higher value into their businesses by virtualizing their data centers and adding automation, so they can drive down costs and deliver new data-driven services more quickly and efficiently. Intel® Xeon® processor-based servers provide the foundation for this innovation. They account for the majority of all servers in today's virtualized data centers and clouds, and also power many of today's highest-performing workstations.
Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family
IT organizations around the world are driving higher value into their businesses by virtualizing their data centers and adding automation, so they can drive down costs and deliver new data-driven services more quickly and efficiently. Intel® Xeon® processor-based servers provide the foundation for this innovation. They account for the majority of all servers in today's virtualized data centers and clouds, and also power many of today's highest-performing workstations.
- The Socket R LGA-2011 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.10 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- With 22 nm smaller form factor design, experience stable performance with low power consumption
- Hexa-core (6 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Processor Upgrade with 22 nm processor technology for maximum productivity with added dependability
- 15 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Thermal Monitoring Technology |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 2.60 GHz |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| L3 Cache | 15 MB |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| L1 Cache | 384 KB |
| Process Technology | 22 nm |
| QuickPath Interconnect | 7.20 GT/s |
| Thermal Design Power | 80 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 159.8°F (71°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.