The Heart of a Modern Data Center
Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family
IT organizations around the world are driving higher value into their businesses by virtualizing their data centers and adding automation, so they can drive down costs and deliver new data-driven services more quickly and efficiently. Intel® Xeon® processor-based servers provide the foundation for this innovation. They account for the majority of all servers in today's virtualized data centers and clouds, and also power many of today's highest-performing workstations.
Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family
IT organizations around the world are driving higher value into their businesses by virtualizing their data centers and adding automation, so they can drive down costs and deliver new data-driven services more quickly and efficiently. Intel® Xeon® processor-based servers provide the foundation for this innovation. They account for the majority of all servers in today's virtualized data centers and clouds, and also power many of today's highest-performing workstations.
- The processor upgrade features Socket R LGA-2011 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Quad-core (4 Core) 2.50 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 22 nm offers robust graphics performance and is ideal for image processing, secure communication, industrial automation, and commercial use
- Quad-core (4 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Processor Upgrade with 22 nm processor technology for maximum efficiency and convenience
- 1 MB L2 + 10 MB L3 cache memory to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor Upgrade with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Thermal Monitoring Technology |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| L3 Cache | 10 MB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L1 Cache | 256 KB |
| Process Technology | 22 nm |
| QuickPath Interconnect | 6.40 GT/s |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| Thermal Design Power | 80 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 159.8°F (71°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.