The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel® Xeon® processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center.
- The processor upgrade features Socket R LGA-2011 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Built on 32 nm technology and uses a high-k metal gate to enable higher performing transistors on the same node reducing leakage of currents
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor Upgrade with 32 nm processor technology for maximum efficiency and convenience
- Its 2 MB L2 and 20 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 2 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Turbo Boost Technology 2.0 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 2.80 GHz |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| L3 Cache | 20 MB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L1 Cache | 512 KB |
| Process Technology | 32 nm |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 95 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 171.3°F (77.4°C) |