Intel Xeon processor 5600 series automatically regulates power consumption and intelligently adjusts server performance according to application demand, maximizing both energy cost savings and performance.
- The Socket B LGA-1366 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon Quad-core (4 Core) 2.26 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Built on 32 nm technology to offer breakthrough performance in your day to day computation activities
- Quad-core (4 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Processor Upgrade with 32 nm processor technology for maximum productivity with added dependability
- With 1 MB L2 and 8 MB L3 cache, frequently used data can be instantly accessed
- Processor Upgrade with 2.26 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Enhanced SpeedStep Technology |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.26 GHz |
| Processor Socket | Socket B LGA-1366 |
| L3 Cache | 8 MB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L1 Cache | 256 KB |
| Process Technology | 32 nm |
| QuickPath Interconnect | 4.80 GT/s |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.