- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Bronze product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 2nd Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- With 8.25 MB integrated Level 3 cache, frequently used data can be instantly accessed
- Processor Upgrade with 1.90 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 6 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 1.90 GHz |
| Overclocking Speed | 1.90 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 8.25 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.