Lenovo G27-30 brings games to the screen the way they were meant to be seen.VA panel ensures the vivid color performance. 165Hz high refresh rate, 1ms with MPRT fast response, and AMD FreeSync™ Premium Technology provides smooth gaming experience. With the Natural Low Blue Light tech and height adjustment design, user can feel comfortable and enjoy health caring when playing games.2 x 3W integrated speakers let users easily enjoy video and audio combined experience with much space saving.
Key Details- 27-inch FHD 165Hz VA Panel
- 2 x HDMI 2.0 ports
- AMD FreeSync Premium
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- WLED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- With FreeSync Premium, refresh rates adjust dynamically, helping reduce input lag and improve control in fast-paced content
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- sRGB feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals and smooth motion, idea
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | WLED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 52 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.68 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 40 Hz |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













