The Lenovo Essential Wired Combo Keyboard & Mouse keeps things simple. This durable keyboard and mouse plugs into any USB port with wired reliability you can count on. The tough waterproof membrane can handle accidental spills without risking performance. Enjoy feel-good typing with quiet keys and number pad in a modern space saving layout. Improve your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key. An ergonomic full size mouse offers comfort and support for all day use. Increase your productivity as you smoothly complete tasks with the 1600DPI high resolution optical sensor.
- Cable keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Optical movement detection for optimal and convenient usage on any surface to ensure maximum productivity
- Scroll wheel provides convenient and effortless navigation
- Keyboard & Mouse has a non-volatile memory which is beneficial for your PC storage needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Pointing Device Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic |
| Hot Keys | CoPilot |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 1.26 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 2.40 oz |
| Pointing Device Height | 1.34" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.69" |
| Pointing Device Depth | 2.44" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.75" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |







