Meet our Lenovo Chromebooks | The computer built for the way you live, study, work and play
Lenovo Chromebook is a computer for the way the modern world works, with thousands of apps, built-in virus protection, and cloud backups. It is secure, fast, up-to-date, versatile, and simple.
- MediaTek Kompanio 540 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz)
- 4GB Soldered LPDDR5X-6400
- 64GB UFS 2.2
- Integrated Arm Mali-G57 MC2 GPU
- ChromeOS
- Case color - Luna Grey
- 1-year, Mail-in
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | MediaTek |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| L3 Cache | 1 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G57 MC2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Flash Memory Type | UFS 2.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Energy | 50 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Kompanio 540 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























