ThinkSystem TruDDR4 Memory delivers trusted, tested, quality, performance, and reliability throughout the ThinkSystem portfolio. We use the highest quality industry-standard memory components sourced from Tier 1 DRAM suppliers. Only memory that meets these strict requirements are selected for TruDDR4 Memory. It is then compatibility tested and tuned on every ThinkSystem server to maximize reliability.
In addition, TruDDR4 Memory DIMMs have a unique signature programmed into them so your system can verify that TruDDR4 Memory is installed in your system. Since the memory will be authenticated, memory stretch goals are enabled only when TruDDR4 Memory DIMMs are detected. Together with lower power consumption, these new DIMMs can provide the lowest TCO for data centers.
High Performance Memory
Lenovo offers high-performance and high-capacity memory options in ThinkSystem servers.
Persistent Memory
Lenovo ThinkSystem servers configured with Intel Optane DC Persistent Memory transforms the memory/storage hierarchy enabling faster insights from data. This breakthrough technology delivers large capacity, high speed, affordable memory with data persistence and advanced encryption capabilities. These DDR4 compatible modules significantly increase the capacity of available system memory, keeping more hot data closer to the CPU, and enabling greater operational efficiency by processing larger data sets with more user instances.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed for smooth computer performance
- DIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- TruDDR4 memory delivers performance and reliability for all of your workloads
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |