Lenovo AC Adapter offers fast and efficient charging. Keep one in the office, one at home, and another in your case for convenient access to power. Just plug it into an available outlet to deliver AC power to compatible Lenovo laptops and recharge its battery. Lenovo AC adapters are compact, energy-efficient and backed by a 1-year warranty.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 65 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- AC Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 4.25" cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers 20 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Input Current | 1.50 A |
| Maximum Output Power | 65 W |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Cables | |
|---|---|
| Cables Included Detail | 1 meter length of C5 power cord |
| Cable Length | 4.25" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Star | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





