The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics.
- With a capacity of 480 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- With the high write speed of 410 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 540 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 480 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Endurance (TBW) | 1324 TB |
| Endurance (DWPD) | 1.5 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Read | 85000IOPS |
| Random 4KB Write | 36000IOPS |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 410 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 3.10 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.