The ThinkSystem 5200 Mainstream SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) use Micron NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface. They provide an affordable solution for mixed read/write applications such as excellent choice as cache in transactional application and high-speed storage for enterprise databases.
- Provides sufficient storage capacityof 960 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- With the high write speed of 520 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 540 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 3.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Endurance (TBW) | 8760 TB |
| Endurance (DWPD) | 5 |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 3.40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 3.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.