Open Source product is procured through the secondary market. The product is manufacturer original. The product is NEW and may have been unsealed to ensure the product is authentic. Open source product is not eligible for any rebate, spiff, marketing, or any other program that may pertain to its manufacturer. Open Source provides a standard 1 year warranty. The product is eligible for returns if it is DOA or returned within 14 business days from order receipt. A restock fee will be added if the return does not fit this criterion.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- DIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- Faster than ever, Lenovo TruDDR4 memory can reduce your workloads as several applications work at the same time while still saving a lot of memory
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |