- With this KVM Switchbox, avoid the constant switching of cables between sources
- Enjoy watching any class of content on 1600 x 1200 resolution
- Hot-pluggable USB interface for a quick connection
- Designed to be used as a rack-mountable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lantronix |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 5 VDC |
| Input Current | 1.60 A |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Remote Management Protocol | SSH |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Rack Mounting Kit | Included |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Device Type | KVM over IP |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.