PT-871xr is a high-performance, long-reach DGKat™ 2.0 transmitter for 4K@60Hz (4:4:4) HDR, HDMI, HDCP 2.2 signals and 2-way PoC powering over twisted pair. It converts the HDMI signal into the transmitted DGKat™ 2.0 signal. PT-871xr extends the signal to up to 60m (200ft) at 4K@60Hz (4:4:4) resolution and up to 70m (230ft) at 4K@30Hz (4:4:4) 24bpp resolution over Kramer shielded cables
- Video Extender Transmitter provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 1080p supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 196.85 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 60 Hz maximum refresh rate provides enhanced results to ensure added efficiency
- 4K graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
- Rack-mountable video extender transmitter allows a clutter-free, convenient coding/decoding with increased efficiency
- Video Extender Transmitter with blu-ray player application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 3.53 oz |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Depth | 2.04" |
| Transmitter Height | 0.96" |
| Transmitter Width | 2.45" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 196.85 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



