The Galil 6-O On-wall Speaker features a multi-tap power transformer for selecting 8Ω (bypassing the transformer) or 70V/100V power settings that are suitable for an array installation. Available in white or black.
- The 2-way Wall Mountable speakers provide the finest sound coverage
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 60 Hz-20 kHz
- Handles up to 40 W of RMS power
- 6.50" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- 87 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Wall Mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- 11.9" height for efficient frequency access and optimal operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 40 W |
| Tweeter Driver Material | Silk Dome |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 87 dB |
| PMPO Output Power | 110 W |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Woofer Diameter | 6.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

