The Galil 6-C (formerly SPK-C612) Closed-back Ceiling Speaker features a multi-tap power transformer for selecting 8Ω (bypassing the transformer) or 70V/100V power settings that are suitable for an array installation
- Upgrade the car's audio performance with Kramer 6-C speaker
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so that you get more from your speakers
- Hear low notes and soaring vocals with a frequency range of sound from 80 Hz-20 kHz
- Handles up to 30 W RMS power
- Yes crossover supported to ensure that you always get the desired sound/audio output with reliable connectivity and convenience
- 6.50" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 0.50" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- 104 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Ceiling mount is ideal for small spaces and high-traffic areas
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Crossover Supported | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 30 W |
| Tweeter Driver Material | Mylar Dome |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 104 dB |
| PMPO Output Power | 80 W |
| Tweeter Driver Size | 0.50" |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ceiling |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.