The Galil 4-O On-wall Compact Speaker features a multi-tap power transformer for selecting 8Ω (bypassing the transformer) or 70V/100V power settings that are suitable for an array installation. Available in white or black.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- The 2-way Wall Mountable speakers provide the finest sound coverage
- Efficient conduction of power with just the right amount of 8 Ohm impedance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 90 Hz-20 kHz
- Handles up to 20 W of RMS power
- 4" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 0.50" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- 89 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Wall mount is Ideal for permanent use with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 20 W |
| Tweeter Driver Material | Silk Dome |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 89 dB |
| PMPO Output Power | 60 W |
| Tweeter Driver Size | 0.50" |
| Woofer Driver Size | 4" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Woofer Diameter | 4" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





