The Galil 8CO is a pair of twoway, openback, 8 speakers designed for mounting in the ceiling. The speakers feature a multitap power transformer for selecting 8 or 70V/100V power settings suitable for array installation.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 47 Hz-20 kHz
- Handles up to 50 W of RMS power
- 8" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Delivers reliable sound with 20 kHz maximum frequency response
- 89 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Ceiling Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 47 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 50 W |
| Tweeter Driver Material | Silk Dome |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 89 dB |
| PMPO Output Power | 140 W |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

