Kramer's C-A63M/XLM is a shielded twisted pair pro audio cable with a 6.3mm (1/4" TRS) male plug at one end and an XLR male connector at the other end. This cable is engineered to provide all the clarity and power you need and is built for years of rugged use.
- Quality Construction - 26AWG tinned copper covered by a spiral tinned copper shield to protect signal quality with superior coverage.
- PVC Jacket - Heavy-duty PVC jacket covered with cotton braid for a nice feel, terminated with high-quality assembly type connectors.
- Varied Selections of Lengths - Available in versions of 10 to 25ft (3.0 to 7.6m).
- Enjoy high-quality sound with audio device compatibility, delivering clear audio output for an immersive listening experience
- Features 6.35mm/XLR cable type designed to deliver smooth usability and consistent operation for varied connectivity requirements
- Rugged feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- XLR Audio - Male delivers clear audio signals to microphones for accurate voice capture and minimal distortion
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Type | 6.35mm/XLR |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | XLR Audio - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Braided Cotton |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Tinned Copper |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.