The 602T and 602R are a small and lightweight fiber optic transmitter and receiver pair for DVI signals. The 602T converts electrical signals to optical signals and the 602R decodes the optical signals back to electrical signals.
- Video Extender Transmitter/Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1920 x 1200 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- DVI in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- DVI out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Optical fiber media type supported provides improved cloud connectivity, voice over IP (VoIP) capabilities, and overall optimal bandwidth
- The 602R/T video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported for maximum productive usability
- 5000 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- WUXGA graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kramer Electronics LTD |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Depth | 6.90" |
| Transmitter Height | 1.50" |
| Transmitter Width | 3.90" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 5000 ft |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI Inputs | 1 |
| DVI In | Yes |
| DVI Out | Yes |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.