The Koss UR10 on ear headphones is a new portable model that offers maximum sound quality in a comfortable lightweight design. Today's music lovers require lightweight on ear headphones that reproduce their favorite recordings, no matter where they go. The UR10 combines the very best in sound performance without sacrificing comfort.
- On-ear design offers balanced comfort and sound isolation for extended listening sessions
- Circumoral shape provides optimum comfort and noise isolation, ensuring an enjoyable and distraction-free audio experience
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Compact 3.5mm jack offers plug-and-play convenience for everyday audio needs
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 60 Hz-20 kHz, providing clarity across all tones
- Tailored for computer functionality, providing immersive sound and dependable build for focused digital experiences
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Koss Corporation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
Koss UR10 On Ear Headphones - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 32 Ohm - 60 Hz to 20 kHz - On-ear - Binaural - Circumaural - 4 ft Cable - Silver, Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











