The Koss UR10 on ear headphones is a new portable model that offers maximum sound quality in a comfortable lightweight design. Today's music lovers require lightweight on ear headphones that reproduce their favorite recordings, no matter where they go. The UR10 combines the very best in sound performance without sacrificing comfort.
The UR10 on ear headphones deliver a deep bass and the Sound of Koss in a convenient lightweight headphone. The adjustable headband allows for a custom fit for any active user. The UR10 offers the listener great value and performance at an opening price point. Built to last, the UR10 is covered under the legendary Koss Limited Lifetime Warranty.
- On-ear design offers balanced comfort and sound isolation for extended listening sessions
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Compact 3.5mm jack offers plug-and-play convenience for everyday audio needs
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 60 Hz-20 kHz, providing clarity across all tones
- Designed for music playback, they offer dynamic sound and ergonomic fit for immersive audio sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Koss Corporation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |











