The Koss KEB9i is a modern blend of style and sound all in one package. An innovative angled port ensures the perfect fit at the touch of a finger. The ingenuity of the KEB9i brings you closer to the music you love. The legendary Sound of Koss takes care of the rest.
- Noise isolating in-ear buds
- In line, one touch microphone
- Slim form-factor for maximum comfort
- Angled element for the perfect fit
- Extra cushions
- Covered under the Koss Stereophones Limited Lifetime Warranty
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- Select music and videos on your portable devices and answer calls with the in-line microphone
- The KEB9i earset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 18 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Comfortable feature for improved reliability, ensuring consistent performance
- Music application/usage ensures reliable operation with consistent results, offering maximum usability and efficiency across tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Koss Corporation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 18 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
Koss KEB9i In-Ear Headphones - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 16 Ohm - 18 Hz to 20 kHz - Earbud - Binaural - In-ear - 4 ft Cable - White
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

