- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset for immersive sound
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- Select music and videos on your portable devices and answer calls with the in-line microphone
- The KEB6i earset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 60 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Comfortable feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Koss Corporation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 106 dB |
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Pink |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
Koss KEB6i Earset - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 32 Ohm - 60 Hz to 20 kHz - Earbud - Binaural - In-ear - 3.94 ft Cable - Pink
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

