KIOXIA CM7-R Series is a read intensive SSD that is optimized to support a broad range of enterprise applications and associated workloads, including business intelligence, online transaction processing, and software defined storage and virtualization. Built on PCIe®5.0 and NVMe™ 2.0 technology, the CM7 Series SSDs deliver excellent performance up to 2,700K IOPS (random read) and 310K IOPS (random write).
Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH™ 3D TLC flash memory, the CM7-R Series of enterprise NVMe™ SSDs deliver 1 DWPD (Drive Writes Per Day) of endurance and support storage capacities up to 30.72 TB, making them ideally suited for read intensive enterprise applications.
- PCIe® 5.0, NVMe™ 2.0 specification compliant
- Open Compute Project Datacenter NVMe™ SSD specification v2.0 support (not all requirements)
- Form factor: 2.5-inch, 15 mm thickness
- Proprietary KIOXIA architecture: controller, firmware and 112-layer BiCS FLASH™ 3D TLC
- SFF-TA-1001 conformant (U.3)
- Dual-port design for high availability applications
- High performance with lower power consumption
- Power loss protection (PLP) and end-to-end data protection
- Suited for 24x7 enterprise workloads
- Security options: SIE, SED, FIPS SED
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Toshiba |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 30 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x2 |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Read | 1600000IOPS |
| Random 4KB Write | 150000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 9.77 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 4.79 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |