- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 6400 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL52 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Computer device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL52 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 151.6 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

