ValueRAM, Kingston's industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 6400 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with SODIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 262-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL52 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 262-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL52 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 157.5 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.